První pomoc pro planetu: I matka příroda potřebuje chránit

Příroda tu byla mnohem dřív, než se člověk postavil ze čtyř nohou na dvě. Jako nejchytřejší tvorové na zeměkouli bychom se měli snažit, abychom ji nezničili. Místo toho ji zavalujeme odpadky a zamořujeme výfukovými plyny. Takhle to ale dlouho nepůjde. Právě teď je ta správná chvíle si uvědomit, čím přírodě nejvíc ubližujeme.

prvni-pomoc-pro-planetu

Je nás moc

Lidí na Zemi je dvakrát tolik než v době, kdy se narodili vaši prarodiče. Nad tím byste možná pokrčili rameny, jenže každý člověk potřebuje něco jíst, chce jezdit autem nebo aspoň na motorce, pěkně se oblékat a mít počítač a mobil. A výroba každé téhle věci znamená obrovskou zátěž pro přírodu. Těžko říct, co budeme jíst a jak budeme schopni existovat, až nás tu bude 10 miliard. To se má podle vědců stát v roce 2050.

Žijeme si jako králové

Kdykoli se nám zachce nebo máme na něco chuť, sebereme se a jdeme si to koupit do obchodu. Tvrdí se, že velké obchody nabízejí klidně až 50 000 druhů zboží. Na to musí nejdřív někdo vypěstovat suroviny, pak je zpracovat, potraviny vyrobit, zabalit a dovézt až do obchodu. A protože zákazníci chtějí kupovat jen pěkné zboží, spousta se toho z obchodů neprodá, ale vyhodí. A také se vyhodí hromada jídla doma. Schválně, jak často nedojíte svačinu a potají ji šoupnete do popelnice? Dohromady vyhodí každý člověk na zemi kolem 100 kil potravin ročně. To je tolik, kolik skoro váží váš děda nebo táta.

Moc lítáme a vozíme se

Pořád a všude. Za posledních sto let se počet aut zvýšil tisíckrát. Jejich výfukové plyny nás začínají trochu dusit a to už vůbec nemluvíme o milionech zvířat, která přišla kvůli stavbě silnic o svůj domov, protože jim musely ustoupit lesy a louky. Letadla zase zanechávají tak velkou uhlíkovou stopu, že jeden výlet k moři nesmažeme za celý život.

Jsme plasťáci

Spotřebováváme hrozivou spoustu plastů. Hlavně těch na jedno použití, proto se jim říká jednorázové. Mezi ně patří třeba lahve s balenou vodou, mikrotenové sáčky na pečivo a ovoce nebo igelitové obaly na sýry a salámy. Schválně se zkuste na tenhle typ plastů jeden den zaměřit a zjistíte, že jich doma máte hromadu. Přitom se už dávno zjistilo, že tyhle jemné plasty jsou hrozbou nejenom proto, že zamořují planetu, ale uvolňují se z nich i mikroplasty, okem neviditelné částečky, které v mořích spolknou ryby a v nich je pak sníme my.

Umíte správně třídit odpad? To zjistíte ZDE