Velvyslanci udržitelnosti

Dost často se říká, že jednotlivec nic nezmůže a že se na ochranu přírody musí zaměřit hlavně politici a státy. Jasně, je pravda, že když nebudou o ekologii a trvalé udržitelnosti přemýšlet vlády celého světa, půjde to hůř, ale svou troškou do mlýna může přispět každý z nás. Kdyby každý člověk na zemi udělal jen pár drobností ke zlepšení prostředí, uděláme společně hodně. Inspirovat se můžete i u ostatních.

ekologove_velvyslanci

Greta Thunberg

Mladá Švédka válcuje svět. Jejím předkem je Svante Arrhenius, světoznámý fyzik a chemik, navíc i nositel Nobelovy ceny za chemii, který už v roce 1896 vypočítal skleníkový efekt oxidu uhličitého. Greta tak má zelené myšlení v genech. V roce 2018 začala stávkovat před švédským parlamentem, protože chtěla upozornit na to, že vlády světa nic nedělají pro řešení problémů klimatických změn, dnes jezdí přednášet po světě a je z ní celebrita.

Leonardo DiCaprio

Světoznámý herec by si mohl užívat milionů dolarů, které mu filmy vydělaly, ale on většinu volného času věnuje ekologii. Založil Nadaci Leonarda DiCapria, která se zaměřuje na záchranu ohrožených druhů zvířat, ochranu lesů a oceánů a také na otázky změny klimatu. Spolupracoval na dokumentárním filmu „The 11th hour“, který ukazuje, jaké dopady má lidské jednání na naši planetu. Samozřejmě se snaží jít ostatním příkladem, takže jezdí autem s hybridním pohonem a bydlí v domě se solárními panely.

Hybridními auty jezdí v zahraničí vůbec spousta slavných. Třeba Paris Hilton, Elton John, Danny de Vito nebo George Clooney.

Justin Bieber

Trendu ekologie podlehl i zpěvák Justin Bieber a potvrdil to tím, že si objednal zeměloď. Jde o ekologickou stavbu, která je naprosto soběstačná. Nepotřebuje k provozu elektřinu ani vodu, dají se v ní pěstovat rostliny a dokáže se postarat i o odpad. Svou existencí prostě nijak nezatěžuje životní prostředí. Jednu zeměloď máme i v České republice, najdete ji v Praze na Smíchově.

Petr Vacek

Český herec a moderátor pomáhal přírodě už v době, kdy jsme o nějaké ekologii neměli my ostatní ani tušení. Je členem české pobočky Greenpeace, založil občanské sdružení Nedej se, které se věnuje ochraně životního prostředí. A každý den dokazuje, že jeho postoj není jen póza, ale že ekologicky opravdu žije. Kromě toho, že opravdu perfektně třídí odpad, téměř nepoužívá auto a na domě má solární panely pro výrobu elektřiny, také hodně šetří vodou. Třeba tak, že vodou z koupání splachuje záchody. To dělá i jiná česká herečka, Eva Holubová.

Veronika Šubrtová – Weef

Možná jste na Weef narazili na Instagramu nebo znáte její blog. Je to holka, která miluje cestování a nenávidí plýtvání. Už nějaký ten pátek píše blog zaměřený na život v co největším souladu s přírodou a je jí hodně sympatická myšlenka „zero waste“. Jestli jste tohle slovní spojení ještě neslyšeli, zeptejte se na něj rodičů nebo mrkněte na internet. Téma je to totiž víc než zajímavé.

Tomáš Klus

Sympatický český písničkář býval vášnivým cestovatelem, a když před pár lety zjistil, jak škodlivé je pro přírodu létání letadlem, vzdal se ho. Také nejí maso, snaží se žít maximálně v souladu s přírodou a podporuje recyklaci. Na důkaz toho nazval před pár lety své turné po České republice Recyklus.

Patricie Pagáčová

Herečka, kterou můžete znát buď ze seriálu Ulice, nebo jako porotkyni SuperStar, je velkou ochránkyní přírody. Své aktivity směřuje na ochranu zvířat, hlavně psů. Stejně jako řada dalších českých osobností se zapojila do projektu Pomáhám přírodě a upozorňuje na nejbolavější místa přírody, se kterými jí dokážeme pomoci.