Venkovní hry divočejší i krotší

Internet je fajn, protože na něm můžete najít nápady, co podniknout venku. A pak si vzít pití a svačinu a jít do toho.

hry

Co děláš? Pučím.

Na stránce www.jdeteven.cz jsou venkovní hry pro každé roční období. Na jaro se nabízí hra Co děláš? Pučím. Je to venkovní poznávačka pupenů jednotlivých stromů – jakou mají barvu, tvar a velikost. Další aktivitou je stromová laboratoř, kdy si některé pupeny na keřích označíte provázkem a chodíte pravidelně pozorovat, co se s nimi v průběhu času děje. Můžete si je fotit a zapisovat si změny. Dalším tipem pro Sherlocka Holmese, tentokrát k cestě do lesa, je stopování hub, i když nerostou. Pátrat po podhoubí se dá v mechu i na kůře stromů.

Po zelené, žluté, modré a červené

Víte, že v turistickém značení jsme premianti? Díky Klubu českých turistů, který vznikl v roce 1888 kolem cestovatele a vlastence Vojty Náprstka (to je ten, co stál u zrodu Náprstkova muzea v Praze), máme hustou síť turistického značení, po které se dá podniknout obrovské množství výletů v přírodě. A moderní turisté, kteří brázdí krajinu po turistických značkách, už se nespoléhají jen na chůzi. Jezdí i na kole, na lyžích, běhají, sjíždějí řeky, lezou po horách, jezdí na koni a ostřílení fajnšmekři dokonce „turistí“ naboso. Bezvadná pomůcka je online plánovač tras, kde se dá vymyslet výlet podle výchozího místa a toho, kolik kilometrů chcete zdolat. Koukněte na www.trasy.kct.cz.

Bojovka DIY neboli „udělej si sám“

Také můžete zkusit vymyslet bojovku pro kamarádky a kamarády i rodiče. Návod jsme objevili na stránce hrajemesivenku.cz. Vymyslete téma, místo a trasu i úkoly, které budou účastníci během cesty plnit. Trasu stačí označit nastříhanými proužky z krepáku nebo šipkovat křídami na chodník. Bojovka se dá uspořádat i v městské zeleni. Pro odvážnější se nabízí noční bojovka. Na tu jděte s rozsvícenou čelovkou a nezapomeňte, že ježci dupou dost hlasitě :).

Příroda je dobrodružná jako zážitky superhrdinů z Avengers

Seznamte se s chlapíkem, který se jmenuje Peter Wohlleben. Je to německý lesník, ochránce přírody a autor knížek, které vás přesvědčí o tom, že vyrazit ven stojí za to, i když máte zlatou medaili z gaučingu. Česky už vyšly jeho knížky Tajný život stromů, Citový život zvířat nebo Slyšíš, jak mluví stromy? Čtou se jedním dechem a superhrdinkou je v nich příroda. Doma pak, vsadíme se, dlouho nevydržíte a budete chtít všechno prozkoumat venku na vlastní oči, uši, čich, hmat a chuť.

 

Podzimní listování

Když už budete venku, podívejte se na stromy. Ty poznáte nejen podle tvaru, ale i podle listů. Víc zjistíte na stránkách Lesů ČR.