Záchrana života s mobilem v ruce

Máte mobil? A máte v něm i nějaké užitečné appky? S tím, jak se technologie posouvají dopředu, mění se i možnosti při poskytování první pomoci. Aplikací a vychytávek pro mobilní telefony je k dispozici celá řada a dokáží fantastické věci. Například volání pomocí aplikace Záchranka usnadní záchranářům zjištění polohy zraněného. A to se může hodit, nejen o prázdninách.

zachrana_s_mobilem

Záchranka

Přivolejte si pomoc stisknutím tlačítka 

Stačí tři sekundy podržet nouzové tlačítko a dispečink zdravotnické záchranné služby získá GPS polohu volajícího. A nejen to. Aplikace zároveň posílá informaci o stavu baterie, síle signálu, jméno a telefon volajícího a veškeré zdravotní údaje, které si vyplnil ve svém osobním profilu. Výborný pomocník, nemyslíte? Aplikace zároveň vytáčí hovor na linku 155 a ten potom probíhá standardně, jen s malým rozdílem – na dispečinku jsou už o několik cenných informací napřed. 

Aplikace má i modul „První pomoci“, který vám poradí, jak se zachovat v krizových situacích od alergické reakce až po úrazy elektrickým proudem. Najdete v něm také interaktivní návod resuscitace, užitečnou funkcí je i „Lokátor“, který umožňuje vyhledat nejbližší pohotovost, pohotovostní lékárnu nebo třeba automatický externí defibrilátor. Záchranka má také systém varovných upozornění k rychlému informování občanů v krizových situacích.

Záchranka je oficiální aplikací zdravotnických záchranných služeb v ČR, Horské služby ČR a Vodní záchranné služby ČČK. Kromě Česka funguje také v Rakousku, Maďarsku a na slovenských horách, v úzké spolupráci s Horskou záchrannou službou Slovenska. 

Aplikace funguje od roku 2016 a je dostupná zdarma. Do svého telefonu už si ji nainstalovalo více než 1 700 000 Čechů. Od počátku svého působení zaznamenala aplikace více než 80 000 volání.

zachrana-zivota-s-mobilem

... a jaké další aplikace je bezva mít stažené ve svém telefonu?

První pomoc od Českého červeného kříže

V aplikaci najdete praktické rady a tipy, jak postupovat v případě záchrany života či zdraví.

*

IDOS nebo Jízdní řády

Když jedete k babičce a autobus vám frnkne před nosem, můžete se podívat, jestli za chvilku nejede vlak a kdy vám pak navazuje tramvaj.

*

Mapy.cz

Navigace a skvělý průvodce od Seznamu pro všechny, kdo se ztratili ve městě nebo v přírodě. Můžete si tu plánovat trasy pěšky nebo třeba na kole, vyhledávat zajímavosti v okolí a podobně. Appka funguje i offline, takže si nevyplácáte všechna data.

*

Vodní kočka

Připomene vám, že máte žízeň. Vaše osobní kočka ohlídá pitný režim a naučí vás pít dost a hlavně pravidelně.

*

WC Kompas

I tahle appka vás může zachránit, když to na vás přijde. Nejbližší veřejné toalety vyhledá na základě aktuální geografické polohy.