Zelené tipy pro lepší svět

Abychom byli všichni stále zdraví, nestačí jenom pravidelně chodit k doktorovi. Musíme být také ohleduplní k naší planetě, chránit přírodu před znečištěním a chovat se zodpovědně. Možná vám připadá, že je naše Země příliš velká, a vy naopak příliš malí na to, abyste mohli něco změnit. Není to tak – čím více se nás rozhodne pro dobrou věc, tím větší věci dokážeme. A abyste si nemuseli vymýšlet, kde začít, máme pro vás pár tipů!

eko-tipy

1. Zachraňte to kuchařkou

Představte si, že máte doma plnou ledničku. Otevřete ji a třetinu jídla, co v ní je, prostě vyhodíte do koše. To by byla velká škoda, nemyslíte? A přesto se to na celém světě děje den co den – kupujeme toho víc, než jsme schopní sníst, a jídlem jednoduše plýtváme. I s tím se dá něco udělat! Řekněte rodičům o kuchařce Zachraň jídlo v kuchyni, s kterou se naučíte zpracovat potraviny do posledního drobečku. Co říkáte na chlebovou buchtu? A kam s těmi zahnědlými banány na kuchyňské lince? Všechno se dozvíte!

www.zachranjidlo.cz

2. Zasaďte strom

Lesy a pralesy jsou plícemi naší planety. Stromy si totiž ze vzduchu berou oxid uhličitý a mění ho na kyslík, který zase potřebujeme k životu my. A protože vzrostlých stromů není nikdy dost, sází se jich v poslední době čím dál víc. Vezměte s sebou kamarády, rodiče i sourozence a vysázejte celé stromořadí! Nejenom, že uděláte něco dobrého pro planetu, ale užijete si u toho spoustu legrace na čerstvém vzduchu.

www.sazimestromy.cz

3. Copak to tu roste?

Máte na balkoně nějaké neznámé rostlinky? A co to kvete na třídním parapetu? Buďte za vševědy a stáhněte si do telefonu aplikaci na poznávání květin, stromů a keřů. Stačí ji otevřít, vyfotit rostlinu a během několika málo vteřin vám mobil řekne, s kým máte tu čest. Od té chvíle budete poznávačky v přírodopisu dávat levou zadní!

pro Android: play.google.com/store/apps/details?id=org.plantnet&hl=cs

pro iOS: apps.apple.com/us/app/plantnet/id600547573

4. Vezměte si je pod svá křídla

Stejně jako se vy máte kde schovat, když je venku nevlídno, podobně by to měli mít i opeřenci v přírodě. Většinou se schovávají v dutinách stromů, ale když žádný zrovna není nablízku, nemají kam letět. Pořiďte jim krmítko! Přidělat ho můžete za okno nebo na balkon. Naplníte ho ptačím zobem, schováte se za okno a první návštěvníci přiletí hodovat dřív, než byste řekli strakapoud. Pokud vás bude bavit sledovat všechny ty brhlíky a sýkorky, jak se střídají u vámi připravené hostiny, můžete se stát členem České společnosti ornitologické a přímo tak přispívat na jejich ochranu.

www.birdlife.cz

5. Koukněte na to

Občas je nutné si od záchrany planety odpočinout a načerpat energii. Máme pár tipů na tematické filmy a seriály, po jejichž zhlédnutí budete mít spoustu síly zase vyrazit do terénu!

  • Planeta Česko ukazuje docela zblízka to nejkrásnější ze života zvířat a rostlin, které máme na dosah ruky.
  • Earth: Den na zázračné planetě strávíte s fascinujícími zvířecími hrdiny, s pandou, lenochodem nebo rodinkou vorvaňů.
  • Putování tučňáků vás vezme na jednu dlouhou a dobrodružnou cestu, která je plná humoru a odvahy malých tvorů vzdorovat drsné přírodě.
  • Hledá se Nemo, tak s ním a jeho tátou Marlinem vplujte pod hladinu, mezi ty nejroztodivnější a nejpestrobarevnější mořské tvory.
  • Zázračná planeta je asi ten vůbec nejlepší a nejdražší seriál o přírodě. Dokument má dvě série a celkem skoro dvacet epizod a každá vás vtáhne přímo do děje.
  • Terčin zvířecí svět je plný příběhů a napínavých zážitků. Pusťte si ho na Déčku, stejně jako spoustu dalších skvělých pořadů.

 

Poznáte tyhle ptáčky?

 

A. vrabec polní, B. sýkora modřinka, C. skřivan polní, D. králíček obecný, E. pěnkava obecná, F. hýl obecný, G. holub domácí