Zvířata léčí

Jsou to zlatíčka k pohledání a i ti největší zvířecí šeredové si zaslouží lásku a obdiv, protože jsou to naši velcí pomocníci a nejlepší parťáci do nepohody. Mnozí z nich dokonce léčí – a taky je s nimi velká zábava!

Hadí jed i kyselina mravenčí

Čeho se v přírodě obáváme, to může mít v jiné souvislosti pozitivní účinky. Příkladem je hadí jed. Už ve starověku lidé zjistili, že hadí jed mohou využít k medicínským účelům a hadími mastmi si léčili revmatismus. I dnes se hadí jed využívá v medicíně při léčbě zánětů nebo tlumení bolesti. Nutno však dodat, že již zpravidla v podobě, která se vyrábí synteticky v laboratořích. Další využití takový hadí jed nachází i v kosmetice, kde pomáhá proti kožním nemocem nebo v péči proti vráskám. Kyselina mravenčí je zase obsažená v mravenčím jedu, ale i v jedu včel nebo v kopřivách, proto to vždycky na kůži tak strašně kouše, štípe a pálí. A její syntetická sestřička se dává do barviv nebo čistidel.

Něžní obři

Když na internetu zapátráte v Národní soustavě povolání, což je katalog současných profesí, objevíte tu také kočího v lesní těžbě. Zdá se vám to trochu překvapivé? Jenže koně a koňský potah se stále používají při těžbě dřeva v lese a při lesních pracích tam, kam se moderní technika nedostane nebo by lesu příliš uškodila. Pro práci v lese se chovají koně chladnokrevníci. Od teplokrevníků je neodlišuje teplota krve, jak by se mohlo zdát, ale jejich temperament. Chladnokrevníci jsou mírní a klidní, svalnatí, mohutní, s velkými kopyty. Není divu, že se jim říká také „něžní obři“. Podobnost s temperamenty lidí je samozřejmě jen čistě náhodná.

Psi, holubi, kočky a další pomocníci lidí

Zvířata lidem pomáhají v mnoha situacích. Vodicí psi nahrazují nevidomým zrak. Pátrací psy využívají policisté nebo celníci pro hledání ztracených lidí i různých zakázaných látek. Psi se dokonce cvičí i na to, že čichem u lidí rozpoznají zhoubné nemoci. Poštovní holubi mají skvělou prostorovou orientaci a i z velkých vzdáleností se vrátí domů. Lidé ostatně holuby pro posílání vzkazů a pošty chovali už od starověku. A nakonec stále platí, že kdo chce z domu nebo chaty zaplašit myši, nejlépe udělá, když se spolehne na svou kočku.

Káva z cibetčích hovínek pro fajnšmekry

Máte kolem sebe milovnice a milovníky kávy? Pokud ano, možná už jste od nich něco zaslechli o cibetkové kávě, kopi luwak. Je to káva arabika z Indonésie, nejdražší na světě, a znalci tvrdí, že má nenapodobitelnou chuť. Ještě aby ne, když jsou to kávová zrna, která prošla trávicím traktem cibetky. Tohle kunovité zvířátko rádo baští plody kávovníku, jenže dokáže trávit jen jejich slupku a zrna vyjdou ven neporušená, jen poněkud fermentovaná kvůli chemickým procesům při trávení. A když je vyhrabete z cibetčích hovínek, pečlivě umyjete, je z nich prý káva silně kořeněná, s jemnou příchutí čokolády a karamelu. Dobrou chuť!

Co spojuje kajmana a lamu vikuňu

Víte, co mají společného lama alpaka, kajman, činčila, kondor, kojot, ocelot, puma, tapír, tukan nebo lama vikuňa? Je to trochu chyták. Jistě, jsou to zvířata, která žijí v Jižní Americe. To ale není všechno. Spojuje je ještě to, že i v češtině se do jmen těchto mezi sebou odlišných živočichů propsaly jazyky původních obyvatel jihoamerického kontinentu.

A co na to pan Žába s paní Zvířecí?

Tipnete si, které ze zvířecích příjmení je v Česku nejčastější? A které naopak nejvzácnější? Vedou ptačí muži pánové Čermák, Holub a Sýkora. Nejnižší četnost mají naproti tomu pan Žába, pan Slon, pan Potkan a pan Krysa. Někde v polovině pomyslného pelotonu zdárně šlapou do pedálů pan Blecha s pány Rybou (neptejte se, jak to dokáže) a Jelenem. Co na to pánové Ježek, Motýl a Krůta, se nám zatím nepodařilo zjistit. Je však téměř jisté, že paní Zvířecí zůstává nad věcí.

Pobavte se u našeho zvířecího kvízu