Zavři oči a sladké sny

Víš, co je narkóza? Nebo lépe – co je to anestezie? Mnozí z vás s ní mají osobní zkušenost, protože už se někdy ocitli v nemocnici se zánětem slepého střeva, se špatně zlomenou rukou nebo třeba kvůli velkým nosním mandlím.

zavri-oci-a-sladke-sny

Aby se všechny bolestivé záležitosti mohly dát do pořádku, museli jste na operaci a podstupovali jste narkózu = anestezii. Většinou celkovou, což zjednodušeně znamená, že jste celou operaci prospali a nic vás nebolelo. Přeji všem, aby anestezii potřebovali v životě co nejméně. Ale pokud už na operaci musíš, možná se ti hodí následující informace.

Celkovou anestezii podává lékař – anesteziolog a vždycky tvoří tým se sestřičkou, protože na operačním sále se jeden bez druhého neobejde. Oba bývají velmi hodní, jsou to takoví ochranitelé pacienta během celé operace.

Šest hodin před operací. Pokud se připravuješ na anestezii, musíš být „na lačno“, což znamená zhruba šest hodin před operací nic nejíst a pít jen čistou vodu. To proto, abys nezvracel a omezilo se riziko zatečení žaludečního obsahu do plic. Anesteziolog ti také naordinuje nějaké léky na uklidnění. A pak už frčíš na sál…

Co se děje na sále. Když tě přivezou na operační sál, začne se o tebe starat sestřička. Nejdřív musí zavést nitrožilní kanylu (brrr, to nikdo nemá rád, ale díky uklidňujícím lékům to vlastně nebolí). Kanyla je jehla, která se píchne do žíly a připojí se na hadičku. Tou ti během operace do těla proudí tekutiny (někdy třeba i krevní transfuze, například při velkém úrazu, když pacient hodně krvácí) a také léky. Pak ti sestřička nalepí na hrudník EKG elektrody, změří krevní tlak a na prstík připne kolíček, který měří hladinu kyslíku v krvi. A potom dostaneš léky do zavedené nitrožilní kanylky a na obličej masku, přes niž dýcháš nejdřív kyslík a po usnutí i anestetické plyny, které tě udržují ve spánku.

Dobrou noc. Anestezie poskytuje chirurgovi možnost operovat a pacientovi komfort nebolestivého a klidného výkonu. Při celkové anestezii pacient během operace spí a o ničem neví. Jeho životní funkce jsou po celou dobu sledovány – měří se minimálně krevní tlak, srdeční akce a okysličení krve.

zavri-oci-a-sladke-sny-monitor

Jako v televizi. Monitor během anestezie hraje všemi barvami. Anesteziolog na něm sleduje akci a rytmus srdeční (první dvě zelené křivky), další – žlutá – křivka zobrazuje mj. počet dechů. Zelené číslo ukazuje počet pulsů, žluté číslo saturaci = okysličení krve kyslíkem. Samozřejmě se hlídá také krevní tlak (zde červená hodnota 115/67). U dětí a u některých delších anestezií se sleduje i teplota těla (zde růžová barva vpravo dole), svalové uvolnění a při náročnějších operacích (kardio a neurochirurgických) i další parametry (bílá křivka).

Vstáváme. Po skončení operace se přísun léčiv – anestetik přeruší a po krátké době se pacient z narkózy probouzí.

Co je regionální anestezie?

Mimo celkové existuje i anestezie regionální, protože v některých případech stačí provést pouze opich nervu. Patří sem třeba i dnes už docela dobře známé „epidurály“ a „spinály“, které například pomáhají od bolesti maminkám během porodu. Dá se při nich však i velmi pěkně operovat. Pacient před operací udělá „kočičí hřbet“, tedy vyhrbí záda jako kočka, a anesteziolog mu jehlou, nejčastěji mezi bederními obratli, zavede lokální anestetikum na správné místo – podle použité techniky do epidurálního prostoru nebo do mozkomíšního moku. Anestetikum způsobí anestezii operované oblasti, ale neovlivňuje vědomí pacienta. Pacient je tedy během operace při vědomí, jen necítí dolní část těla (zhruba od pasu dolů). Tímto typem anestezie jsou však lékaři schopni „umrtvit“ pouze některé konkrétní oblasti lidského těla.